Ač snažil bych se sebevíc a neměl lásku,nemám nic.

Čeština

8. září 2007 v 16:25 | nubara |  jen můj názor
Český jazyk byl pro mne vždy velikým utrpením.Diktáty a slohové práce mne deprimovaly.Jedna hrubka se vršila na druhou.Mám s tím problém doposavad,ale přesto mám náš jazyk rád.Líbí se mi jeho malebnost a bohatá slovní zásoba.Je opravdu škoda,že náš jazyk degenerujeme a przníme. Nemám nic proti používání cizích slov,pokud se to s nimi moc nepřehání,spíše mi vadí to,jak málo využíváme naší slovní zásobu českých slov.Jako bychom svůj slovník oklešťovali.
Mnohdy jsem fascinován tím,co kolem sebe slyším.Výrazy jako jsou například:"no víš,ne?...jo a hele...že?...prostě..." ,jsou v hovoru velice často používany.Občas to jen tak pro zábavu počítám,ale nakonec to stejně vzdám s úsměvem na tváři.Jedné mladé ženě jsem během hodiny napočítal takřka 300x vyslovené slovo prostě!!!Je to normální???
Také je zajímavé a přitom absurdní,jak často lidé používají pro vyzdvižení,zdůraznění nebo chvály něčeho slova:hrozně a strašně.Jen pro názornost:"Jsem strašně rád,že tě vidím.Mám hroznou radost.Strašně ti to sluší.Jsi hrozně krásná."Zní vám to známě a docela přirozeně?Asi ano a není divu. S těmito spojeními se setkáváme den co den,na každém kroku a tak není divu,že je vlastně přehlížíme. Jsou to však hloupá spojení,která něco dosvědčuji o našem intelektu i naši chabé slovní zásobě.Jak někdo může spojovat vyloženě negativní slova,která mají spojitost s děsem,hrůzou a strachem,se slovy chvály,radosti či vyznání lásky?Nebylo by mnohem vhodnější použití jiných slov?Jen příklad:"Jsem tuze rád,že tě vidím.Mám obrovskou radost.Velice ti to sluší.Jsi nevýslovně krásná."
S gramatikou mám stále potíže,ale za svou konverzaci se stydět nemusím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nathalie Nathalie | 2. července 2009 v 13:52 | Reagovat

Taky už jsem přemýšlela nad tímto spojením zcela odlišných slov...A nepochopila jsem proč se to tak používá...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama